Wody geotermalne Podhale

Hotel Borowy Dwór

Wody geotermalne w Szaflarach koło Zakopanego.

Podhale to jeden z najczęściej odwiedzanych przez turystów regionów w Polsce.  Turyści przyjeżdżając w Tatry poza pięknymi widokami liczą na zregenerowanie sił oddychając świeżym, górskim powietrzem. Już doktor Tytus Chałubiński poznał się na właściwościach leczniczych terenów Zakopanego i Tatr.

Wody geotermalne w Szaflarach koło Zakopanego.

Podhale to jeden z najczęściej odwiedzanych przez turystów regionów w Polsce.  Turyści przyjeżdżając w Tatry poza pięknymi widokami liczą na zregenerowanie sił oddychając świeżym, górskim powietrzem. Już doktor Tytus Chałubiński poznał się na właściwościach leczniczych terenów Zakopanego i Tatr. Mikroklimat wypełniający tatrzańskie przestrzenie stwarza idealne warunki do rekonwalescencji dla osób z chorobą górnych dróg oddechowych, astmy i przypadłościami związanych z tymi dolegliwościami.
I tak przez wiele lat badań, projektów oraz obserwacji powstał pomysł wykorzystania wód geotermalnych w codziennym życiu. W latach 1989-1993 zostały oddane do użytku DZG Bańska Niżna - Biały Dunajec przez IGSM i E Polskiej Akadamii Nauk oraz podłączenie kilku pierwszych budynków do sieci ciepłowniczej. Bardzo innowacyjny, napawający ciekawością projekt przyczynił się do powstania w roku  1993r. Geotermii Podhalańskiej S.A.

Korzyści płynące z eksploatacji wody i energii geotermalnej:
- główne wykorzystanie do ogrzewanie gospodarstw domowych, hoteli w Szaflarach, pensjonatów oraz ośrodków wypoczynkowych w Białym Dunajcu
- zalety rekreacyjne i turystyczne to wykorzystanie wody geotermalnej do budowy parków wodnych w Szaflarach, Bańskiej Niżnej, Białce Tatrzańskiej, Bukowinie Tatrzańskiej oraz w Termy w Chochołowie.
- zalety zdrowotne to odprężające kąpiele w basenach termalnych pozwala podreperować zdrowie oraz znacznie poprawia samopoczucie dzięki zabiegom balneoterapeutycznym.
- kolejna zaleta to wykorzystanie  wody geotermalnej do podgrzania nią gruntów, dzięki czemu w zimie mecze piłkarskie rozgrywane są na powietrzu na zielonej murawie,
- woda geotermalna znalazła również zastosowanie w kosmetologii do produkcji m.in. kremów, maści
Bańska Nożna czy Szaflary to miejscowości ściśle związane z wodami termalnymi. Na ich terenie powstały dwa bardzo nowoczesne i  rozpoznawalne obiekty w 100% wykorzystujące gorące źródła. Obok głównego odwiertu w grudniu 2015 roku został oddany dla turystów nowoczesny obiekt konferencyjno-wypoczynkowy Borowy Dwór – Biznes, Spa&Fun, który swoim gościom poza wysokim standardem zapewnia duże rabaty na baseny termalne.